Kasjer: OBOWIĄZKOWE oświadczenie o obsłudze kas

Do 31 maja 2019 r. wszyscy kasjerzy mają obowiązek złożyć oświadczenie, że zostali oni zapoznani z informacją o zasadach prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz o skutkach ich nieprzestrzegania.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 (Dz.U z 2019 poz.816 § 6 ust.3) mówi wyraźnie, że każdy nowy pracownik z dniem 1 maja, który będzie pracował z kasą fiskalną musi zostać zapoznany z informacją  o odpowiedzialności oraz o zasadach ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego, a następnie musi złożyć stosowne oświadczenie.

Pozostali kasjerzy, mają obowiązek podpisania oświadczenia do dnia 31 maja 2019 r.

Co to oznacza dla kasjerów?

Nowy obowiązek oznacza, że kasjer poniesie odpowiedzialność nie tylko pracowniczą, ale także karnoskarbową. Konsekwencja nieprawidłowej obsługi kasy fiskalnej  obciąża w oczywisty sposób kasjera. Wg ekspertów, grzywna ta może sięgać nawet 225 zł – 4500 zł. Grzywna może zostać nałożona w momencie niewydrukowania i niewydania paragonu, jak i również samego niewydania tuż po wydrukowaniu. Dlatego, kasjer nie może zadawać pytania klientom: “Czy potrzebny Pani/Panu paragon”, bo może ponieść bolesne konsekwencje.  Należy więc każdorazowo po zaksięgowanym paragonie, wydać go klientowi (nawet jeżeli ten mówi, że go nie chce). Eksperci zwracają uwagę, że nowe przepisy nie zawierają kluczowych informacji, m.in.:

Klienci bardzo często spieszą się i przykładają kartę do terminala płatniczego i nie czekają na potwierdzenie płatności, tylko spiesznym krokiem wychodzą ze sklepu. Zdarza się, że transakcja jest odrzucona. Czy kasjer w takiej sytuacji także będzie pociągany do odpowiedzialności?

Nowe przepisy mają na celu pomóc kontrolerom (skarbówce) wyciągać konsekwencje wobec kasjerów, którzy łamią przepisy. Jak dotąd, należało wykazać, że kasjer był świadomy łamanych przepisów. Po złożeniu oświadczenia – rażące działania kasjera, będą uważane za świadome i oczywiste (bez konieczności udowadniania winy).

Poniżej oświadczenie, które każdy kasjer podpisze do 31 maja 2019 r.⬇

Materiały źródłowe: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/home.xsp

Sprawdź także: Newsy i aktualności

Archiwa

Facebook

Podaj dalej!

You may also like...

1 Response

  1. Polski Portal pisze:

    Uważaj, żebyś przez nieuwagę nie stworzył czegoś wiekopomnego i na stałe wpisał się w cyfrowy świat internetu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *