Faktura tylko na podstawie paragonu z NIP: będą kary

Nowe przepisy o uszczelnieniu systemu podatkowego miały wejść w życie już  1 lipca 2019 r. Termin ten został jednak odłożony w czasie i aktualnie zaplanowano jego wdrożenie we wrześniu b.r. Na czym polega zmiana i czemu ma służyć? O tym w niniejszym artykule.

Fiskus wypowiada wojnę oszustom

Przedsiębiorca, który będzie chciał otrzymać fakturę za zakupiony towar, od 1 września 2019 r. będzie uprzednio zobowiązany do podania NIP-u do paragonu. Skąd taki pomysł i co to zmienia? Ministerstwo Finansów tłumaczy, że projekt ten ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Szczególnie na celowniku jest branża budowlana i paliwowa. W tym celu ustawodawca, w projektowanym art. 106b ustawy o VAT proponuje dodanie ust. 5, który wprowadzi zasadę, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się numerem identyfikującym (NIP) wystawia się tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera ten numer.

Żeby lepiej zobrazować nadużycie, przedstawiam przykład, który jest powszechnie znany:

W sklepach budowlanych zaopatrują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Klienci indywidualni często nie zabierają ze sobą paragonów. Niektórzy pracownicy obsługi, wykorzystuję tę sytuację i zbierają takie pozostawione paragony, wręczając je zaprzyjaźnionym firmom. Firmy te na podstawie paragonów wystawiają sobie faktury i choć nie poniosły żadnego kosztu – odliczają sobie VAT. Taka sama sytuacja występuje na stacjach paliw. Warto podkreślić, że przedsiębiorca może poprosić o wystawienie faktury do 3 miesięcy od daty wystawienia paragonu. 

Na co kasjerzy powinni zwrócić uwagę?

Jeżeli tylko projekt nie zostanie ponownie odroczony, a nowelizacja ustawy VAT wejdzie w życie zgodnie z aktualnymi zamierzeniami we wrześniu 2019 r. klient, który będzie prosił o fakturę, musi poinformować o tym sprzedawcę przed dokonaniem zakupu. Jeżeli dojdzie do zaksięgowania paragonu – paragon taki nie będzie zawierał NIP nabywcy, a co za tym idzie – nie będzie możliwości wystawienia faktury. Oczywiście takie sytuacje są do rozwiązania… ale żeby wyeliminować zwroty (które bywają czasochłonne), warto od września 2019 r. zadawać klientom pytanie: “Paragon, czy faktura?”

Kary za wystawienie faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy

Projekt zmian o ustawie VAT zakłada więc, że sprzedawca wystawiać będzie faktury jedynie na podstawie paragonu, który będzie zawierał NIP przedsiębiorcy. Jeśli sprzedawca dokona wystawienia faktury na podstawie paragonu bez NIP poniesie sankcję. Wysokość kary będzie taka sama, jak kwota VAT ujęta na fakturze. Taka sama kara, czeka również przedsiębiorcę. 

Co z kasami, które nie mają możliwości wpisania NIP do paragonu?

Ustawodawca przewidział sytuacje, w której to nie wszystkie kasy rejestrujące mają możliwość wprowadzenia numeru NIP do paragonu. W związku z tym, wystawianie faktur na podstawie paragonu z NIP-em dotyczyć będzie tylko tych kas, które posiadają taką funkcję. A co z resztą? W sytuacji, gdy sklep nie dysponuje kasami rejestrującymi z funkcją dopisania do paragonu NIP, nabywca musi zadeklarować przed dokonaniem zakupu, że chcę nabyć produkt lub usługę jako podatnik – oczekuje wystawienia faktury VAT. W związku z taką informacją sklep, nie powinien księgować takiej transakcji jako paragon, tylko od razu wystawić fakturę. Art. 111 ust. 1 ustawy o VAT mówi wyraźnie, że za pomocą kas rejestrujących towar nabywany jest przez klientów, będących osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Taki zabieg wyeliminuje konieczność wymiany kas rejestrujących, które nie mają opcji dopisywania NIP-u do paragonów.

Sprawdź także: Newsy i aktualności

Żródło: http://dziennikustaw.gov.pl/

Archiwa

Facebook

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *