Niedziele handlowe w 2020 r. – kiedy pracujemy?

Od 1 marca 2018 r. obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Od tego czasu, jest on stopniowo wdrażany. W 2018 r. 29 niedziel było handlowych, a na 2019 r. zaplanowano 15 pracujących. Jak będzie wyglądał 2020 r.?

W 2018 r. zakupy można było zrobić w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 r. ustawa zaostrzyła zakaz i dzięki niej, handlowe niedziele ograniczono do ostatniej w miesiącu. Natomiast 2020 r. przyniesie nam jeszcze wyraźniejsze zmiany, bo niedziel handlowych w ciągu całego roku będzie tylko 7. 

🛒26 stycznia 
🛒5 kwietnia
🛒26 kwietnia
🛒28 czerwca
🛒30 sierpnia
🛒13 grudnia
🛒20 grudnia

Takie rozwiązanie spełnia z jednej strony pewne funkcje społeczne, związane z pracownikami, którzy w niedziele chodzili do pracy, a teraz nie muszą – przynajmniej w część tych niedziel. A z drugiej strony pewne funkcje gospodarcze, a mianowicie np. promocja drobnego, polskiego handlu (…) Niestety w Polsce ta ewolucja gospodarcza w czasach III RP doprowadziła do tego, że sklepy wielkopowierzchniowe – nie polskie sklepy dominują. Jednym z celów, również takim cichym marzeniem było to, żeby polskie, małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało i za parę tygodni będziemy mieli szersze analizy w tym względzie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TVN24 BiS.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w:

🥞cukierniach,
🍦lodziarniach,
⛽na stacjach paliw płynnych,
💐 kwiaciarniach,
📑sklepach z prasą.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Jak zwykle przyglądnęłam się nastrojom, reakcjom oraz komentarzom jakie panują w sieci po publikacji kalendarza handlowych niedziel na 2020 r. Oto, co można zobaczyć / przeczytać:

Źródło komentarzy: https://www.facebook.com/tvn24bis/

A Wy co myślicie o kalendarzu niedziel handlowych na 2020 r.? Czekam na Wasze komentarze!💬

Jesteś tu nowy? Poznaj moją kasjerską historię:
– Jestem kasjerem i zakładam bloga!

Masz ciekawą historię z sali sprzedaży? Napisz do mnie, a całkiem możliwe, że trafi ona na bloga, jako wpis gościnny.

    Archiwa

    Facebook

    Podaj dalej!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *