Resort finansów wprowadza coraz to nowsze zmiany. Wszystko po to, by uszczelnić system finansowy w Polsce. Na co tym razem powinni zwrócić uwagę wszyscy kasjerzy?
Nie tak dawno (maj 2019 r.) wszyscy kasjerzy obowiązkowo musieli podpisać oświadczenia o obsłudze kas. Nie każdy jednak wie, że wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816), doprecyzowano sposób wydawania paragonu.
Nowe rozporządzenie wprowadziło zmiany w przepisach dotyczących wystawiania i wydawania paragonów fiskalnych. Nie są to zmiany rewolucyjne – precyzują raczej zasady uznawane już od dawna, nie zawsze jednak znane i rozumiane przez użytkowników.
Wg MF należy w pierwszej kolejności zaksięgować transakcję wydając paragon, dopiero później pobrać należność
Komentatorzy nowych przepisów nie kryją niezadowolenia. Twierdzą, że pomysł jest zły i mało zrozumiały. Wg prawa paragon jest potwierdzeniem płatności. Wydając w pierwszej kolejności paragon, do żadnej transakcji tak naprawdę jeszcze nie doszło. To wręcz absurdalne. Tym bardziej, że kasjerzy wielokrotnie spotykają się z sytuacją, kiedy to klientowi nie zadziała karta płatnicza, zabraknie środków lub po prostu zapomni on portfela. W momencie zaksięgowanej transakcji, gdy klient nie będzie w stanie zapłacić, to kasjer będzie “na minusie”. W takich sytuacjach niezbędne będzie wykonywanie zwrotów, co wydłuża pracę kasjera oraz kolejki, których tak bardzo klienci nie lubią.
Sprzedawca dostanie mandat, jeśli nie wręczy klientowi paragonu przed zapłatą
W sklepach zazwyczaj jest tak, że kasjerzy najpierw przyjmują zapłatę (gotówka, karta), a dopiero później drukują paragon. MF przestrzega, aby zmienić te nawyki i apeluję o odwrotną kolejność. W przeciwnym razie na kasjerów nałożone zostaną mandaty w wysokości od 300 zł do 500 zł.
Żródło: http://dziennikustaw.gov.pl/ https://polskatimes.pl
Sprawdź także: Newsy i aktualności
Zostaw e-mail i bądź ze mną na bieżąco!⬇
Newsletter
Archiwa
Podaj dalej!